04-6380120
☎ 04-6380120
|

מהם פרחים

מהם פרחים ?


האם אי פעם שאלתם את עצמכם מהם למעשה פרחים או מה תפקידם ? רבים אינם מודעים לכך שפרחים הם למעשה איבר רבייה בצמח: הפרח הוא המקום בו מתבצעת ההפריה של תאי הרבייה הזכריים בצמח עם תאי הרבייה הנקביים. לא כל הצמחים בטבע מתאפיינים בפרחים. צמחים שמתרבים באמצעות פרחים מכונים בעלי פרחים או מכוסי זרע. אז מהו בעצם התפקיד של הפרח ברבייה של הצמח? 
יש סיבה טובה לכך שפרחים רבים הם צבעוניים ומפיצים ריח נעים. בעזרת תכונות אטרקטיביות אלה, הפרח מושך אליו בעלי חיים, בעיקר חרקים, המסייעים לו להתרבות. כאשר חרק מתיישב על פרח הוא אוסף את האבקה, וכך למעשה משמש החרק כמעין כלי איסוף של תאי הרבייה הזכריים בצמח. תהליך זה מכונה האבקה, כאשר החרק מכונה מאביק. לאחר שאסף את תאי הרבייה הזכריים, החרק מעביר אותם לחלק הנקבי בצמח, העלי, שם מתרחשת ההפריה. בחלק מהצמחים שני איברי הרבייה נמצאים על אותו הפרח ואז הוא מפרה את עצמו ולפעמים דרושה העברה של תאי הזרע לפרח אחר.
לעיתים כאשר יש מעט חרקים והצמחייה רבה, קיימת תחרות על תשומת הלב של החרקים. ככל שהפרח מציע יתרונות ייחודיים לחרק המאביק שלו, כך גדלים סיכוייו להתרבות.
חשוב לציין עם זאת שלא כל הצמחים מתרבים בעזרת חרקים. ישנם צמחים המתרבים על ידי פיזור האבקה שלהם ברוח או במים.
לפרח יש מספר חלקים מרכזיים:
עלי הגביע הם עלים חיצוניים ירוקים בדרך כלל בשל הכלורופיל – חומר פיגמנטי המשמש בתהליך הפוטוסינתזה. בתהליך הפוטוסינתזה הצמח משתמש בפחמן דו חמצני ואנרגיית השמש לבניית מולקולות עתירות באנרגיה -הפחמימות. בתהליך זה משתחרר החמצן שאנו נושמים לאוויר.
עלי הכותרת הם החלק הפנימי וברוב הפרחים חלק זה הוא צבעוני או ריחני. זהו החלק המושך את החרק אל הצמח, מה שמאפשר את תהליך ההאבקה.
אבקן – איבר הרבייה הזכרי בצמח. בחלק זה מיוצרים תאי הזרע הזכריים.
העלי – איבר הרבייה הנקבי של הצמח. העלי הוא חלק דביק בפרח העוזר לפרח לקלוט את תאי הרבייה הזכריים. במקום זה נקלטת האבקה ומתבצעת ההפרייה. בעלי נמצאת השחלה ושם מוגנות הביציות, שהן תאי הרבייה הנקביים.
לא בכל פרח נמצא את כל החלקים שהוזכרו לעיל. פרח שיש לו עלי גביע, עלי כותרת, אבקנים ועלי, נקרא פרח מושלם.

before

סל קניות:

0
אין מוצרים בעגלה
סך הכל ביניים : 0

ביצוע ההזמנה Checkout